Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Wpływ „śmieciowego jedzenia” na jakość snu

Opracowała: dr Paulina Baran

Fast food, czyli tzw. „śmieciowa żywność”, może negatywnie wpływać na sen głęboki – tak wynika z badań szwedzkich naukowców z Uppsala University, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Obesity.

W badaniu wzięło udział 15 zdrowych, młodych mężczyzn z prawidłową masą ciała. Warunkiem wzięcia udziału w badaniu było także posiadanie prawidłowych nawyków związanych ze snem, w tym dotyczących średniej długości snu, wynoszącej od 7 do 9 godzin na dobę.

Każdy z uczestników eksperymentu spożywał przez okres jednego tygodnia dietę zdrową oraz dietę niezdrową, w losowej kolejności. Obie diety zawierały taką samą liczbę kalorii, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i dziennego zapotrzebowania każdej osoby. Różniły się tym, iż dieta niezdrowa zawierała żywność wysokoprzetworzoną, o wysokiej zawartości cukru i tłuszczy nasyconych. Harmonogramy snu, aktywności oraz posiłków były indywidualnie oceniane u każdego z uczestników badania. Co ciekawe, po każdej z diet uczestnicy byli poddawani badaniom w laboratorium snu, gdzie rejestrowano aktywność ich mózgu podczas normalnego snu nocnego oraz w warunkach utrzymywanego stanu czuwania.

Uzyskane wyniki pokazały, że długość snu uczestników eksperymentu była taka sama niezależnie od rodzaju spożywanej diety. Natomiast, naukowcy postanowili w sposób szczególny przyjrzeć się aktywności wolnofalowej mózgu, która może odzwierciedlać, jak regenerujący jest sen głęboki.

Przeprowadzone analizy wykazały, że głęboki sen charakteryzował się mniejszą aktywnością wolnofalową mózgu w sytuacji spożywania tzw. „śmieciowej żywności”, wobec czego był mniej regenerujący.

Zasadniczo, niezdrowa dieta, składająca się z posiłków obfitujących w cukier i tłuszcze nasycone, skutkowała u uczestników badania płytszym snem głębokim aniżeli wówczas, gdy spożywali oni zdrową żywność.

Uzyskane w badaniu wyniki dostarczają kolejnego dowodu na to, jak ważna z punktu widzenia zachowania zdrowia, w tym zdrowia snu, jest prawidłowo skomponowana i urozmaicona dieta.

Źródła:

[1] Uppsala University. "Junk food may impair our deep sleep". ScienceDaily. ScienceDaily, 30 May 2023. www.sciencedaily.com/releases/2023/05/230530125400.htm.

[2] Luiz Eduardo Mateus Brandão, Alexandru Popa, Erasmus Cedernaes, Christopher Cedernaes, Lauri Lampola, Jonathan Cedernaes. Exposure to a more unhealthy diet impacts sleep microstructure during normal sleep and recovery sleep: A randomized trial. Obesity, 2023; DOI: 10.1002/oby.23787.

Galeria zdjęć