Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Wpływ stresu na zdolności decyzyjne żołnierzy

Opracowała: dr Aleksandra Nowacka

O znaczeniu sportu w kontroli i redukcji poziomu stresu u żołnierzy Wojska Polskiego pisaliśmy w poprzednim artykule. Pozostając w tym temacie warto jeszcze nakreślić to w jaki sposób stres wpływa na zdolności decyzyjne wojskowych. W dzisiejszym dynamicznym i nieprzewidywalnym świecie, zdolność do podejmowania szybkich i skutecznych decyzji jest kluczowa dla bezpieczeństwa i skuteczności działań, zwłaszcza w środowisku wojskowym. Jednym z głównych czynników, który może wpływać na te zdolności jest nagromadzający się stres. Wpływ stresu na zdolności decyzyjne żołnierzy jest obszarem badań, który staje się coraz istotniejszy i popularniejszy nie tylko wśród naukowców. W życiu niejednokrotnie (i to nie tylko w wojsku) podejmujemy decyzje szybko i nie zawsze mamy sposobność dokładnego ich przemyślenia. Jak zatem podejmować decyzje by później ich nie żałować?

Jak wszyscy wiemy stres to reakcja organizmu na wyzwania i zagrożenia, wywołująca szereg zmian fizjologicznych. W sytuacjach stresowych, organizm uwalnia hormony, takie jak kortyzol i adrenalina, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia tętna oraz zwiększenia gotowości psychicznej i fizycznej. Jednakże, gdy stres staje się przewlekły lub nagły lub jego intensywność jest zbyt duża, może prowadzić do negatywnych skutków pływających bezpośrednio na zdolności decyzyjne.

Stres może wpływać na obszary mózgu odpowiedzialne za funkcje poznawcze, w tym zdolność do koncentracji, pamięć i szybkość przetwarzania informacji. Badania neurobiologiczne wskazują, że stres może prowadzić do zmian w strukturze i funkcji mózgu, co z kolei wpływa na podejmowanie decyzji. Długotrwały stres może prowadzić do zmęczenia psychicznego, utraty skupienia i obniżonej efektywności kognitywnej, a w takim stanie żaden człowiek nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji.

Żołnierze często działają w warunkach, gdzie presja czasu jest kluczowa i znacząca. W takich sytuacjach stres może wpływać na zdolność do szybkiego reagowania i podejmowania decyzji. Zbyt duża presja czasowa podczas operacji wojskowych może prowadzić do błędów decyzyjnych, co ma istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa i efektywności prowadzonych działań.

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu na zdolności decyzyjne, wojsko coraz częściej integruje trening psychologiczny i metody zarządzania stresem w programy szkoleniowe. Takie szkolenia obejmują zajęcia z technik relaksacyjnych, treningu mindfulness, symulacje operacyjne w warunkach stresu oraz praktyczne ćwiczenia decyzyjne. Celem jest nie tylko zminimalizowanie wpływu stresu na zdolności decyzyjne, ale także wykształcenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

W warunkach stresu, utrzymanie świadomości sytuacyjnej staje się kluczowym elementem podejmowania decyzji. Zdolność do analizy informacji, utrzymania spójnej oceny sytuacji i podejmowania skutecznych decyzji wymaga treningu i ogromnego doświadczenia. Wojsko kładzie coraz większy nacisk na rozwijanie tych umiejętności w realistycznych warunkach szkoleniowych wykorzystując przy tym innowacyjne technologie, o których pisaliśmy tutaj.

Wpływ stresu na zdolności decyzyjne żołnierzy to złożone zagadnienie, które wymaga holistycznego podejścia. Integracja treningów fizycznych, psychologicznych, zarządzania stresem i symulacji operacyjnych może stanowić kluczową strategię w rozwijaniu umiejętności decyzyjnych w warunkach wysokiego napięcia, co z kolei przekłada się na poprawę efektywności operacyjnej oraz zabezpieczenia bezpieczeństwa i sukcesu misji wojskowej.

Pamiętajcie, że pracować trzeba nad wszystkim, a podejście holistyczne wydaje się być jedynym i słusznym rozwiązaniem.

 

Piśmiennictwo:

  1. Bryant, R. A., & Harvey, A. G. (1997). "Processing threatening information in posttraumatic stress disorder." Czasopismo: "Journal of Abnormal Psychology," 106(4), 644–648.

  2. Duncko, R., Johnson, L., Merikangas, K., Grillon, C., & Kozak, M. J. (2009). "Attention to threat in anxiety-prone individuals: mechanisms underlying attentional bias." Czasopismo: "Cognition & Emotion," 23(4), 725–739.

  3. Hancock, P. A., Szalma, J. L., & Caird, J. K. (2011). "A Meta-Analysis of Performance Response Under Thermal Stressors." Czasopismo: "Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society," 53(2), 122–138.

  4. Matthews, G., Emo, A. K., Funke, G. J., Zeidner, M., & Roberts, R. D. (2006). "Measuring Emotions: Development and Application of an Instrument to Measure Emotional Responses During Military Flying." Czasopismo: "Aviation, Space, and Environmental Medicine," 77(2), 139–145.

  5. Morgan, C. A., & Wang, S. (2002). "Risk and resilience in u.s. army combat medecine." Książka: "From Lexington to Baghdad and Beyond: War and Politics in the American Experience," 347–362.

  6. Yerkes, R. M., & Dodson, J. D. (1908). "The relation of strength of stimulus to rapidity of habit‐formation." Czasopismo: "Journal of Comparative Neurology and Psychology," 18(5), 459–482.

 

 

Galeria zdjęć