Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Wspinaczka w służbie wojskowej. Rola treningu wspinaczkowego w kształtowaniu zdolności fizycznych i motorycznych żołnierzy

Opracowała: dr Aleksandra Nowacka

Wspinaczka sportowa to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Nie tylko ze względów na jej walory zdrowotne, ale również widowiskowe. Ze względu na jej spektakularność i przyjemność oglądania została ona włączona do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, to było pierwsze oficjalne włączenie wspinaczki sportowej do kalendarza olimpijskiego i wygląda na to, że zagości tam na dłużej. Wspinaczka sportowa już od dłuższego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem, a jej dołączenie do programu Igrzysk Olimpijskich tylko to potwierdziło.

Wspinaczka sportowa to forma aktywności fizycznej, która zyskuje coraz większą popularność również wśród służb mundurowych m.in. ze względu na jej wieloaspektowy wpływ na zdolności fizyczne i motoryczne. Wspinaczka sportowa to kompleksowy trening, który angażuje różne grupy mięśniowe, rozwijając zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość jak i gibkość – czyli wszystko to co może przydać się w służbach mundurowych. Żołnierze, uczestniczący w treningu wspinaczkowym doskonalą techniki wspinaczkowe, co przekłada się na poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Wspinaczka angażuje mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha, co wspiera rozwój siły mięśniowej i wytrzymałości. Regularny trening wspinaczkowy pomaga poprawić koordynację ruchową, równowagę i elastyczność mięśni, co może okazać się kluczowe w sytuacjach wymagających precyzyjnych ruchów ciała, zwłaszcza w warunkach terenowych, podczas pokonywania przeszkód czy misji.

Wspinaczka to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale także mentalne. Konieczność podejmowania decyzji, skupiania się na celu i utrzymania spokoju psychicznego podczas wspinaczki rozwijają umiejętności koncentracji, kontroli emocji oraz zdolność radzenia sobie ze stresem. To także przydatna dla żołnierzy nauka podejmowania odpowiednich decyzji w krótkim czasie, jeden niewłaściwy ruch i można „odpaść” od ściany. Wspinaczka wymaga zatem odpowiedniego planowania i przewidywania, rozwija to zdolności myślowe i strategiczne. Wojskowi realizujący treningi wspinaczkowe uczą się analizować sytuacje, podejmować decyzje w krótkim czasie oraz dostosowywać strategie w zależności od zmieniających się warunków.

Trening wspinaczkowy to także praca zespołowa, która sprzyja budowaniu współpracy i zaufania między żołnierzami. Wspólna praca nad pokonywaniem trudności wzmacnia więzi grupowe i kształtuje umiejętność efektywnej komunikacji w zespole, co ma kluczowe znaczenie w sytuacjach bojowych.

Wspinaczka, jak praktycznie każdy sport, rozwija także determinację i ducha walki – pokonywanie wysoko umieszczonych przeszkód wymaga wytrwałości i silnej woli. Te cechy są kluczowe w sytuacjach bojowych oraz wyzwaniach, przed którymi niejednokrotnie stawiani są żołnierze.

Pamiętajmy, że…

„Siła nie pochodzi od ciała. Pochodzi od woli.”.

Arnold Schwarzenegger

 

Piśmiennictwo:

  1. Bargiel, T., & Niewczas, M. (2014). "Zastosowanie technik wspinaczkowych w przygotowaniu wojskowych grup reagowania kryzysowego." Czasopismo: "Wojskowy Przegląd Techniczny," 1(18), 33–38.

  2. Bartosik-Psujek, H., Psujek, M., & Pędrycz, A. (2015). "The assessment of physical endurance of soldiers qualified for special forces units in Poland." Czasopismo: "Journal of Combat Sports and Martial Arts," 6(1), 55–60.

  3. Krężałek, P., & Płoszaj, K. (2015). "Wspinaczka na tle innych form aktywności rekreacyjnej służb mundurowych." Czasopismo: "Bezpieczeństwo Pracy: Nauka i Praktyka," 9, 8–12.

  4. Morawiec, M., Sadowski, J., & Tarnas, M. (2017). "The role of rock climbing in developing physical fitness among military personnel." Czasopismo: "Safety & Defense," 2, 119–133.

  5. Turski, M., & Krakowiak, M. (2018). "Physical and psychological preparation for climbing." Czasopismo: "Journal of Health Sciences," 8(1), 11-22.

 

Galeria zdjęć