Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Zadbaj o siebie. Cudowna moc witaminy A

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

Lato za oknem, a Ty nadal nie wiesz jak poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci?

Może ten materiał Ci pomoże podjąć pewne kroki, aby cieszyć się w pełni z nadchodzącego lata bez zaprzątania sobie głowy myślami „ach ta cera, skóra szorstka jak u borsuka” :)

I tu przychodzi Nam wszystkim z pomocą witamina A.

Może na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest właściwie ta witamina A?

Zgodnie z definicją jest to grupa organicznych związków chemicznych zaliczanych do retinoidów (z których najważniejszy jest retinol), pełniących w organizmie funkcję niezbędnego składnika pokarmowego, rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy. Możemy także dodać, że jest ona jedną z najwcześniej odkrytych witamin, a skutki jej niedoboru były już znane w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie i określano je jako „kurza ślepota” lub „ślepota zmierzchowa”.

Witamina A została odkryta w tranie w 1913 r. przez amerykańskich badaczy - Elmera McColluma i Marguerite Davisa. Jednak obecną nazwę nadano jej dopiero w latach 20. XX wieku. Początkowo występowanie w tranie witaminy A łącznie z witaminą D sprawiało problemy w określeniu rzeczywistych właściwości każdej z tych witamin.

Warto zauważyć, że witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i dobrze przyswajana przez organizm. Co z jednej strony zmniejsza się ryzyko niedoborów, ale z drugiej strony stwarza większe ryzyko ewentualnego przedawkowania. O czym nie powinniśmy zapominać, starając się na własną rękę dokonywać jej suplementacji.

No tak, ale powracając do sedna sprawy, czyli poprawy wyglądu Naszej skóry, paznokci i włosów, dlaczego właśnie ta witamina, jak żadna inna ma ogromne znaczenie, otóż rozpuszczalne w tłuszczach retinoidy dobrze wnikają w warstwę rogową naskórka, w niewielkim stopniu do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Przyspieszają odnowę naskórka, wykazują działanie normalizujące w procesach różnicowania keratynocytów, wpływają na funkcje regulacyjne skóry. Retinoidy wywierają wpływ na takie procesy jak synteza białek, metabolizm komórkowy i podziały komórkowe. W naskórku retinoidy mogą wpływać na wydzielanie czynników transkrypcyjnych, czynników wzrostu. Są odpowiedzialne za proliferację komórek warstwy żywej naskórka, eksfoliację stratum corneum. Wskutek poprawy struktury warstwy rogowej dochodzi do wzmocnienia funkcji ochronnej naskórka i zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody. W warstwach skóry właściwej zwiększają wytwarzanie kolagenu i elastyny. Stymulują reakcję przekształcenia fibroblastów o niskiej aktywności w komórki odznaczające się stosunkowo dużą produkcją kolagenu. Wzrost liczby i aktywności fibroblastów wpływa pozytywnie na stan tkanki łącznej skóry właściwej, poprawę jędrności, elastyczności oraz nawilżenie skóry. Retinoidy zabezpieczają powstały kolagen przed degradacją i hamują aktywność metaloproteinaz rozkładających matrix zewnątrzkomórkowe tkanki łącznej. Pobudzają przebudowę włókien retikulinowych i powstawanie nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej.

Jak widać, dostarczanie Naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy A wpływa na wygląda Naszej skóry. Brzmi super, ale w jakich produktach możemy ją znaleźć? Otóż m.in. w:

  • podrobach,
  • słodkich ziemniakach,
  • marchwi,
  • jarmużu,
  • szpinaku,
  • tranie,
  • nabiale – masło, ser, czy mleko.

Jednak jak wspomniałam wyżej, nie powinniśmy sami na własną rękę jej suplementować, bo skutki mogą być opłakane, takie jak, np.:

  • odwapnienie kości,
  • zmiany dermatologiczne (owrzodzenia skóry, wyłysienie),
  • powiększenie wątroby,
  • zaburzenia pracy: serca, nerek a nawet ośrodkowego układu nerwowego.

Teraz nie pozostaje Nam nic innego, jak przygotować na obiad szpinak ze słodkimi ziemniaczkami i popić to wszystko świeżym kefirem i lato Nam nie straszne :).

Źródła:

M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017, s. 131-134

Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Probl Hig Epidemiol” 2010, nr 91, s. 352-356.

Witamina A – Wikipedia, wolna encyklopedia

Witamina A – rola w organizmie, źródła, suplementacja - portal DOZ.pl

Witamina A - rola w organizmie, źródła w diecie, niedobór i nadmiar | WP abcZdrowie

Galeria zdjęć