
Zalety gry w tenisa ziemnego
Opracowała Zuzanna Rutkowska, studentka kierunku Dietetyka
Współczesna wersja tenisa ziemnego narodziła się już pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1874 roku rozegrany został pierwszy w historii słynny turniej Wimbledonu. Dawniej tenis był przeznaczony wyłącznie dla elity, dzisiaj natomiast jest to sport olimpijski uprawiany przez ludzi na całym świecie. W tenisa może grać każdy, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, zawodnicy głusi i niewidomi.
Dlaczego warto grać w tenisa?
Tenis dostarcza nam nie tylko niesamowitych emocji podczas kibicowania Idze Świątek (numer jeden światowego tenisa) ale także niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Tenis ziemny jest aktywnością wymagającą zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.
Wbrew pozorom w tenisie nie gra tylko ręka, do uprawiania tego sportu musimy używać całego ciała. Nie mówimy tu tylko o podbiegach do piłki, ale też o samym uderzeniu piłki. Ogromne znaczenie ma tu praca nóg i tułowia. Podczas typowego treningu tenisa przebiegamy około 4 km i jesteśmy spalić nawet do 600 kcal. Oczywiście, wszystko zależy od intensywności treningu oraz od stopnia zaangażowania i zaawansowania. Zasada jest mniej więcej taka, że im lepiej gramy, tym więcej pobiegamy na korcie. Oprócz spalania kcal badania pokazują, że tenis bardzo usprawnia naszą wydolność, wpływa korzystnie na profil lipidowy a także zwiększa gęstość kości, przez co zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Oprócz fizycznych aspektów tenis wpływa także na nasz rozwój intelektualny, gra uczy myślenia taktycznego, obserwacji i oceny otoczenia oraz długofalowego działania w pełnym skupieniu. Oprócz tego poprawia znacząco nasze samopoczucie i pozwala oczyścić głowę.
Kolejną zaletą jest aspekt socjalny. Tenis, pomimo że jest sportem indywidualnym daje również możliwość grania w tzw. debla, czyli w parze. Jest to więc świetna aktywna forma spędzania czasu ze znajomymi, co również wpływa na naszą motywację do treningów.
Warto wspomnieć, że tenis jest sportem całorocznym, w lato można rozkoszować się graniem na świeżym powietrzu, zimą natomiast kluby stawiają ogrzewane balony. Pogoda więc w tym wypadku nie stanowi żadnej przeszkody.
Podsumowując tenis jest naprawdę świetną formą spędzania czasu. Wpływa korzystnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Jako osoba, która przez ponad połowę życia zawodniczo uprawiała tę właśnie dyscyplinę mogę z całego serca polecić ją każdemu bez względu na wiek. Nie ma co ukrywać, że jest to sport trudny i wymagający, jednak nie należy się zniechęcać, ponieważ satysfakcja związana z poprawianiem swoich umiejętności jest nieoceniona. Osobiście uważam, że jest to jeden z najbardziej holistycznie rozwijających nas sportów i cieszy mnie bardzo fakt, że z racji sukcesów Polaków na arenie międzynarodowej tenis stale rośnie na popularności w naszym kraju.
Piśmiennictwo:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2465255/
https://naukatenisa.org/spalanie-kalorii-podczas-gry-w-tenisa/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tenis
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=tennis%20health%20benefits&filter=datesearch.y_5&page=2