Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Zdrowe zęby to i zdrowy … mózg!

Opracowała: dr Paulina Baran

Dbanie o zęby może być korzystne również dla zdrowia mózgu – tak wynika z badań zespołu japońskich naukowców z Uniwersytetu Tohoku w Sendai, opublikowanych w czasopiśmie Neurology.

Naukowcy zrekrutowali do projektu 172 osoby, które nie przejawiały problemów z pamięcią przed rozpoczęciem badań, średnia wieku w grupie wyniosła 67 lat. W pierwszym etapie badań uczestnicy zostali poddani szczegółowemu badaniu stomatologicznemu, oceniającemu stan zdrowia zębów i dziąseł, oraz testom pamięci. Wykonano także skany mózgu w celu zmierzenia objętości hipokampa na początku badania oraz ponownie po czterech latach.

W badaniu wykazano, że liczba posiadanych zębów oraz stopień zaawansowania choroby dziąseł są powiązane ze zmianami w lewym hipokampie mózgu, a dokładniej, że utrata zębów oraz choroby dziąseł wiążą się ze zmniejszaniem objętości hipokampa, który to obszar odgrywa istotną rolę w procesach pamięci, a tym samym w rozwoju choroby Alzheimera.

Naukowcy zaobserwowali, że u osób z łagodną chorobą dziąseł posiadanie mniejszej liczby zębów wiązało się z szybszym tempem kurczenia się mózgu w obszarze lewego hipokampa, natomiast u osób cierpiących na ciężką postać choroby związanej ze stanem zapalnym tkanek wokół zębów, posiadanie większej liczby zębów i tak współwystępowało z szybszym tempem zmniejszania się objętości hipokampa.

Jak podkreślił jeden z autorów badania, dr Satoshi Yamaguchi, uzyskane wyniki świadczą o istotnym znaczeniu stanu zdrowia zębów, bowiem samo posiadanie zębów przez pacjenta z jednoczesną zaawansowaną chorobą dziąseł wiąże się z utratą objętości mózgu. Stąd, kluczowe znaczenie mają regularne badania stomatologiczne, które pozwalają na kontrolowanie postępu choroby dziąseł, a w przypadku zaawansowanej postaci choroby – być może na podjęcie decyzji o ekstrakcji zęba i zastąpieniu go odpowiednim uzupełnieniem protetycznym.

Co ważne i na co należy zwrócić uwagę, uzyskane wyniki nie świadczą o tym, że choroby dziąseł czy utrata zębów przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera, wskazują natomiast na związek zachodzący między tymi jednostkami chorobowymi i co istotne - dostarczają kolejnego powodu do tego, aby troszczyć się o higienę i zdrowie zębów oraz jamy ustnej.

Źródła:

  1. American Academy of Neurology. "Taking good care of your teeth may be good for your brain: Poor dental health linked to decline in brain volume". ScienceDaily. ScienceDaily, 5 July 2023 <https://www.sciencedaily.com/releases/2023/07/230705171101.htm>.
  2. Yamaguchi, S., Murakami, T., Satoh, M. et al. (2023). Associations of dental health with the progression of hippocampal atrophy in community-dwelling individuals: the Ohasama Study. Neurology. DOI: 10.1212/WNL.0000000000207579.

Galeria zdjęć