
Zdrowy styl życia przynosi korzyści niezależnie od utraty kilogramów
Opracowała: dr Paulina Baran
Najnowsze badania naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health i Uniwersytetu Ben Guriona przynoszą optymistyczne wieści dla osób zmagających się z nadmierną masą ciała. Otóż okazuje się, że już samo wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych może znacząco poprawić zdrowie metaboliczne, nawet jeśli nie prowadzi do obniżenia masy ciała. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w pracy na łamach czasopisma European Journal of Preventive Cardiology.
W badaniu wzięło udział 761 osób z otyłością brzuszną, które przez okres 18-24 miesięcy stosowały różne zdrowe modele żywienia, w tym m.in. dietę śródziemnomorską. Wyniki pokazały, że tylko 36% uczestników osiągnęło znaczącą utratę wagi, tj. ponad 5% wyjściowej masy ciała. Co ciekawe, nawet osoby, które nie schudły lub wręcz przybrały na wadze, odnotowały istotne korzyści zdrowotne, w tym:
- Wzrost stężenia tzw. „dobrego” cholesterolu HDL
- Spadek poziomu leptyny (hormonu głodu)
- Zmniejszenie tłuszczu trzewnego wokół narządów wewnętrznych
Autorzy badania zwracają uwagę, że zbyt często sukces utożsamiany jest wyłącznie z redukcją masy ciała. Uzyskane wyniki pokazują, że już sama zmiana stylu życia na zdrowszy może przynieść znaczące korzyści metaboliczne, niezależnie od liczby utraconych kilogramów.
Co ciekawe, w badaniu naukowcy zidentyfikowali także 12 markerów w DNA, które mogą pomóc przewidzieć, jak dana osoba zareaguje na dietę. Odkrycie to sugeruje, że trudności związane z obniżeniem masy ciała mogą mieć podłoże biologiczne, a nie być wynikiem wyłącznie braku tzw. silnej woli.
Podsumowując, uzyskane w badaniu wyniki pokazują, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą przynieść znaczące korzyści dla naszego organizmu, nawet jeśli wskazówka na wadze nie zmienia swojego położenia. Stąd też, to właśnie poprawa jakości życia i zdrowia, a nie liczba kilogramów do zrzucenia, powinny być głównym celem wprowadzanych zmian.
Źródła:
[1] A.Y. Meir, G. Tsaban, E. Rinott et al. Individual response to lifestyle interventions: a pooled analysis of three long-term weight loss trials. European Journal of Preventive Cardiology, 2025; zwaf308. https://doi.org/10.1093/eurjpc/zwaf308
[2] https://scitechdaily.com/you-dont-need-to-lose-weight-to-get-healthier-says-harvard-study/