Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Zmiany w egzaminie sprawnościowym

Od tego roku egzaminy sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych będą odbywać się według nowych zasad. Nowe przepisy wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania sprawdzianu sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych.

Co się zmieniło?

Zgodnie z rozporządzeniem kobiety i mężczyźni służący w wojsku będą na egzaminie ze sprawności fizycznej wykonywać te same ćwiczenia. Od tego roku i kobiety, i mężczyźni będą przechodzić egzamin na dystansie 3000 metrów (nadal będzie to opcja do wyboru obok pływania). W grupie od drugiej do piątej wymagania dla kobiet będą o ok. 12 proc. łagodniejsze niż dla mężczyzn, wyjątkiem jest grupa pierwsza – tu normy dla kobiet i mężczyzn są takie same. Ponadto, dotychczas żołnierze kobiety wykonywały pompki na ławeczce, teraz tak jak i mężczyźni będą mogły wybrać podciąganie się na drążku. Takie same dla obu płci będą też konkurencje testujące zwinność i sprawność – kobiety zamiast biegu zygzakiem będą mogły wybrać bieg wahadłowy 10 x 10.

Bardzo istotną nowością w projekcie rozporządzenia jest przepis, który mówi, że w przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z marszobiegu na 3000 metrów lub pływania przez 12 minut żołnierz otrzyma ze sprawdzianu indywidualną ocenę nie wyższą niż dostateczna. Zdaniem autorów nowelizacji rozporządzenia, dotychczasowe zasady nie mobilizowały żołnierzy, by zaliczyć marszobieg lub pływanie na ocenę pozytywną.

Zaostrzono niektóre normy konkurencji dla mężczyzn, na przykład w przypadku pływania dystans dla każdej męskiej grupy wiekowej wydłużono o 25 m.

Zmienił się również skład grup, według których żołnierze dzieleni są m.in. ze względu na rodzaj jednostki wojskowej i zajmowane stanowisko. Projekt zakłada zmianę definicji w pierwszych dwóch grupach. Żołnierzy wykonujących skoki ze spadochronem przesunięto
z pierwszej grupy, gdzie wymogi są najbardziej wyśrubowane,  do drugiej grupy, obejmującej dowódców pododdziałów (batalionów, kompanii, plutonów, drużyn, sekcji i równorzędnych), pozostałych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz wojskowych sportowców. Do przedostatniej grupy pod nazwą „pozostali żołnierze” przesunięto z kolei wojskowych zajmujących stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych oraz w korpusach: medycznym, sprawiedliwości i obsługi prawnej, duszpasterstwa, wychowawczym (orkiestry i zespoły). Wcześniej byli oni przypisani do grupy V, w której zostaną tylko żołnierze z kategorią Z/O (zdolny z ograniczeniami), czyli weterani poszkodowani na misjach zagranicznych.

Pojawią się także nowe konkurencje, które w przypadku niektórych grup żołnierzy zastąpią skłony tułowia. Pierwszą z nich jest tor przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej (OSF). Tutaj żołnierz będzie musiał m.in. przeskoczyć rów, wbiec na pochylnię, przeczołgać się przez tunel i wspiąć się na ściankę za pomocą liny. W sytuacji, gdy w jednostce nie będzie OSF-u, żołnierze będą zdawać biegowy test siłowy (BTS) z elementami podciągania na drążku, skłonami
i pokonywaniem przeszkód. Ćwiczenia te będą obowiązywać w grupie pierwszej i drugiej czyli, wśród żołnierzy zawodowych w zespołach bojowych, zespołach szturmowych jednostek wojsk specjalnych i w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, a także dowódców pododdziałów, pozostałych żołnierzy Wojsk Specjalnych, wojskowych sportowców oraz żołnierzy wykonujących skoki ze spadochronem. Żołnierze sił powietrznych - piloci i personel pokładowy do 30 r.ż. będą musieli zaliczyć biegowy test zwinnościowy (BTZ) z wymykami, skokami przez skrzynię i przewrotami na materacu.

Źródło: polska-zbrojna.pl

Galeria zdjęć