Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Diety śródziemnomorska i MIND dla zdrowia mózgu

Opracowała: dr Paulina Baran

Diety śródziemnomorska i MIND mogą spowalniać tempo spadku funkcji poznawczych oraz chronić mózg przed chorobą Alzheimera – tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego w Rush University Medical Center w Chicago i opublikowanego na łamach czasopisma naukowego Neurology.

Analizy objęły w sumie 581 osób, uczestników projektu zapoczątkowanego w 1997 roku, kiedy to do badania kwalifikowano osoby starsze, o średniej wieku 84 lata, nie wykazujące objawów demencji. Uczestnicy badań wyrażali zgodę na oddanie mózgu po śmierci, aby móc przyczynić się do dalszego rozwoju badań nad demencją. Ich dieta była poddawana corocznej ocenie w trakcie poszczególnych lat obserwacji aż do momentu śmierci. Badacze oceniali, w jakim stopniu diety uczestników badania pasowały do diet śródziemnomorskiej i MIND. Dokonywano także badań pośmiertnych tkanki mózgowej uczestników.

W badaniu wykazano, że osoby, które spożywały pokarmy z diety śródziemnomorskiej oraz diety MIND miały mniej blaszek beta-amyloidowych oraz fosforylowanych splotów tau w mózgu, które to stanowią charakterystyczny objaw choroby Alzheimera. Wśród składników diety zielone warzywa liściaste okazały się być odwrotnie skorelowane ze zmianami patologicznymi w tkance mózgowej.

Naukowcy wysunęli wniosek, iż właściwy sposób żywienia, w tym przypadku oparty na zasadach diety śródziemnomorskiej oraz diety MIND, może zmniejszać ryzyko demencji w chorobie Alzheimera oraz spowalniać spadek funkcji poznawczych, choć zrozumienie właściwych mechanizmów neuropatologicznych zaangażowanych w te procesy wciąż pozostaje ograniczone.

O dietach śródziemnomorskiej oraz MIND pisaliśmy już na naszej platformie. Przypomnijmy, że głównym założeniem diety śródziemnomorskiej jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów (przede wszystkim oliwy z oliwek i orzechów), a także ryb i owoców morza.

Warto dodać, iż dieta śródziemnomorska, niezmiennie od sześciu lat, zajmuje pierwsze miejsce w kategorii ogólnej „Najlepsze diety” w rankingu najbardziej korzystnych dla naszego zdrowia diet, przygotowywanym corocznie przez U.S. News & World Report.

We wspomnianym już rankingu najlepszych diet 2023 roku dieta śródziemnomorska zajęła także zaszczytne pierwsze miejsce w kategoriach „Najlepsze diety dla zdrowia kości i stawów” (wraz z Dietą DASH), „Najlepsze diety przyjazne rodzinie” (wraz z Dietą Fleksitariańską), „Najlepsze diety dla zdrowego odżywiania” oraz „Najlepsze diety roślinne”.

Z kolei Mediterranean-DASH Diet Intervention for Neurodegenerative Delay, czyli w skrócie dieta MIND, to model żywienia oparty na elementach diety śródziemnomorskiej, diety DASH, która wspiera kontrolę ciśnienia tętniczego krwi i cukrzycy oraz korzystnie wpływa na stan zdrowia serca, a także na składnikach odżywczych wspomagających optymalne funkcjonowanie mózgu.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, zasadnym z punktu widzenia nauki wydaje się stosowanie na co dzień zasad diety śródziemnomorskiej oraz diety MIND – dla zdrowia mózgu i całego organizmu.

Źródła:

[1] https://n.neurology.org/content/early/2023/03/08/WNL.0000000000207176

[2] https://edition.cnn.com/2023/03/08/health/alzheimers-mediterranean-mind-diet-wellness/index.html

[3] https://edition.cnn.com/2023/03/13/health/mediterranean-diet-dementia-wellness/index.html

[4] https://www.usnews.com/info/blogs/press-room/articles/2023-01-03/2023-best-diets

[5] https://www.ezaf.pl/wpisy/ranking-najlepszych-diet-2023-roku-juz-jest,1884

Galeria zdjęć