Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Wpływ treningu uważności na wybory żywieniowe osób chorujących na nadciśnienie tętnicze

Opracowała: dr Paulina Baran

Praktykowanie uważności (z ang. mindfulness) może być pomocne w zwiększaniu samoświadomości pacjenta, ważnej z punktu widzenia dokonywania wyborów żywieniowych, oraz w przestrzeganiu zasad diety korzystnej dla zdrowia serca – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Browna na podstawie badań przeprowadzonych wśród osób uczestniczących w programie obniżania ciśnienia tętniczego krwi opartym na treningu uważności. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open.

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która charakteryzuje się stałymi i podwyższonymi wartościami ciśnienia we krwi, tj. wartościami 140/90 mm Hg lub więcej. Nadciśnienie jest rozpoznawane na podstawie pomiarów dokonywanych zazwyczaj w kilkudniowych lub kilkutygodniowych odstępach czasu.

Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wysokie ciśnienie krwi jest główną przyczyną chorób sercowo-naczyniowych oraz najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w kontroli ciśnienia tętniczego krwi, tj. w utrzymywaniu jego prawidłowych wartości, ważne są prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna, kontrola poziomu stresu odczuwanego na co dzień oraz przyjmowanie leków indywidualnie zleconych przez lekarza.

Wracając do opisywanych badań, naukowcy z Uniwersytetu Browna postanowili przyjrzeć się i porównać wybory żywieniowe, w tym przestrzeganie zasad diety DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), dwóch grup pacjentów, w sumie liczących 201 uczestników.

Dodajmy, że dieta DASH to dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowy nabiał, która wspiera kontrolę ciśnienia tętniczego krwi i cukrzycy oraz korzystnie wpływa na stan zdrowia serca.

Grupa eksperymentalna, składająca się ze 101 osób, brała udział w 8-tygodniowym programie, w ramach którego była edukowana na temat czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego, poddawana treningowi uważności, w tym treningowi uważnego jedzenia, a także wspierana w zakresie zmiany zachowań zdrowotnych. Z kolei uczestników grupy kontrolnej otoczono „zwykłą” opieką, polegającą na przekazywaniu ulotek edukacyjnych na temat kontrolowania ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy badań otrzymywali urządzenie do monitorowania ciśnienia tętniczego krwi w warunkach domowych.

Po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia programu, naukowcy zaobserwowali, że grupa eksperymentalna, poddawana treningowi uważności, dokonała poprawy w zakresie przestrzegania zasad diety DASH, w tym m.in. w zakresie zwiększenia spożycia warzyw. Ponadto w porównaniu z grupą kontrolną, wykazała istotnie większą poprawę świadomości interoceptywnej, związanej z wyczuwaniem i interpretowaniem sygnałów płynących z własnego ciała.

Według autorów badania, uzyskane wyniki dostarczają dowodu na to, że właściwie zaplanowany i dostosowany do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym trening uważności, skoncentrowany na diecie i samoświadomości, istotnie wspiera oba te elementy.

O samym uważnym jedzeniu (z ang. mindful eating) pisaliśmy już na naszej platformie, dlatego też w kontekście zaprezentowanych wyników badań, tym bardziej zachęcamy do zapoznania się z tekstem oraz do rozważenia wprowadzenia większej uważności do swoich codziennych aktywności:

https://www.ezaf.pl/wpisy/uwazne-jedzenie-czym-jest-i-dlaczego-warto-je-praktykowac,1501

 

Źródła:

[1] Brown University. "Practicing mindfulness can help people make heart-healthy eating choices". ScienceDaily. ScienceDaily, 2 November 2023. https://www.sciencedaily.com/releases/2023/11/231102135029.htm

[2] Eric B. Loucks, Ian M. Kronish, Frances B. Saadeh et al. Adapted Mindfulness Training for Interoception and Adherence to the DASH Diet. JAMA Network Open, 2023; 6(11): e2339243 DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.39243

[3]https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

 

Galeria zdjęć